İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE VEGAN MENÜ DÖNEMİ

0
2753

İstanbul Üniversitesi yemekhanelerinde vegan menü alternatifi oluşturulması talebiyle change.org’da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü öğrencisi Yunus Emre Özdiyar tarafından Şubat ayında başlatılan imza kampanyası amacına ulaştı.

Toplanan imzaların üniversite yönetimine teslim edilmesinin sonrasında, yönetim bu talebi değerlendirmeye aldı ve kısa bir süre içerisinde uygulamaya koydu. Şu anda İstanbul Üniversitesi’nde vegan menü uygulaması yürürlükte ve üniversite öğrencileri bu uygulamadan son derece memnun.

Üniversiteler gibi her kesimden bireyin eşit yararlanması gereken alanlarda, genellikle genel tercihler dikkate alınarak tek tip hizmet veriliyor. Ancak vejetaryenlik-veganlık gibi özel beslenme biçimleri, bu gibi toplu alanlarda yemek hizmetlerinden yararlanmayı mümkün kılmıyor. İlklerden biri olan İstanbul Üniversitesi’nin ardından, farklı üniversitelerde daha önce başlatılan imza kampanyaları tekrar gündeme geldi. Şu anda birçok üniversitede vegan ve vejetaryen öğrenciler tarafından, bu yöndeki talebin karşılanması adına başlatılan imza kampanyaları devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here