Borneo’da Dünya’nın En Küçük Filleri Dişleri İçin Öldürülüyor

0
15238

Erdem Aydoğdu

Borneo Adası’nda yaşayan, gezegenimizin en ufak filleri de fil dişi avcılığından kurtulamıyorlar.

Yeni yıl arifesinde, vahşi yaşam yetkilileri bir erkek file ait kemik kalıntılarını buldular. Bu kalıntıların, aşağı doğru bükülen sıra dışı dişleri nedeniyle dikkat çeken ve “sabre” takma ismini taktıkları file ait olduğunu anladılar.

Sabre’nın Kasım sonuna doğru öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bu olaydan birkaç gün önce yetkililer başka bir erkek filin dişleri çıkarılmak için suratı kesiklerle dolu hale gelen cesedini bulmuşlardı. İki filin bulundukları yerler arasında 1,5 km mesafe bulunuyor.

Asya’daki fillerin hepsinde diş çıkmaması ve ayrıca Asya Fil Dişlerinin sarımsı renkleri yüzünden daha az değerli olması gibi sebeplerden Asya Kıtası’ndaki filler, Afrika’daki kuzenlerine göre daha az kaçak avlanma tehlikesi altındaydılar.

Son yaşananlar ve eldeki yeni verilere göre, gergedan ve yaban öküzü türlerinin ardından, Asya filleri de bölgenin tükenme riski altındaki memelileri arasına gireceğe benziyor.

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2017/jan/03/wborneo-pygmy-smallest-elephants-pygmy-killed-for-ivoryorlds-smallest-elephants-killed-for-ivory-in-borneo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here