İngiliz Çiftçi’den Örnek Davranış

0
7720

Haber: Miray YERLİYURT (TVD) – miray.yerliyurt@tvd.org.tr

59 Yaşındaki Jay Wilde hayatını hayvan yetiştiriciliği ile geçirmiş bir çiftçi. Tek geçim kaynağının bu olması sebebiyle, vejetaryen olmasına rağmen işini bırakamamış. The Vegan Society’nin desteği sayesinde hem çok sevdiği hayvanları kurtarmanın hem de çiftliğinden geçimini sağlamanın bir yolunu buldu.

Norfolk bölgesindeki Hillside Hayvan Barınağı’nın devreye girmesiyle ise hayatında yepyeni bir sayfa açıldığını söylemek mümkün. Jay The Vegan Society oluşumundan da aldığı destekle çiftliğini bir vegan çiftliğe dönüştürüyor.

The Vegan Society’nin sözcüsü Tom Kuehnel, “Jay hayvan yetiştiriciliğinden bitkisel tüketim ürünleri odaklı tarıma geçiş raporumuzu okuduktan sonra bizimle iletişime geçti. The Vegan Society olarak çiftliğin dönüştürülme sürecinin başından beri ona yardım ediyoruz. Hayvanların kendilerine yeni bir yuva bulmaları konusunda da Hillside barınağı ile iş birliği yaptık.” diyerek süreci özetledi.

Bu tarz bir dönüşümü sahiplenen ilk çiftçilerden olması sebebiyle Jay Wilde’ın çiftliği büyük önem taşıyor. Bütün hayatı çiftliklerde geçmiş biri olarak Jay, yıllar önce süt ürünleri üretmeyi neden bıraktığını şu şekilde anlatıyor:

“Süt üretimi insanın vicdanına çok büyük yük oluşturan bir süreç. İnekleri yavrularından ayırmanız gerekiyor. Tabii ki bu onlarda çok büyük stres ve korku oluşturuyor. Hatta bu duyguları uzatmamak için tüm yakınlığı anında koparmak birçok çiftçinin seçtiği bir yöntem. Böylelikle bu hayvanlar biz sütlerini içebilelim diye yavrularını bir daha hiç göremiyor.”

Jay yıllar boyunca inek yetiştirmiş biri olarak şunları da ekliyor:

“İnekler etraflarında olan biten her şeye hakim. Kişilikleri ve bilinçleri var. İnekler gibi canlılara gıda olarak bakabilmek, onların yanında biraz zaman geçirdikten sonra imkansız.”

25 yıldır vejetaryen olan Jay aldığı kararın ve çiftliğinin geçirdiği dönüşümün başka çiftçilere de örnek olmasını diliyor.

Jay Wilde’ın hikayesi önümüzdeki dönemde BBC1 kanalındaki bir belgesele konu olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here