THY, VEGAN MENÜSÜNDEKİ HAYVANSAL ÜRÜNÜ KALDIRDIĞINI AÇIKLADI

0
3813
Görsel: www.turkishairlines.com

Veg&Nature Dergi Özel Haber

Geçtiğimiz günlerde, THY uçuşlarında yaşanan vegan menü skandalını yine özel haber olarak buradan paylaşmıştık. VGML olarak sunulan ve firmanın web sitesinde de “Katı Vejetaryen Sınıf, hiçbir hayvansal içermez” şeklinde tanımlanan Vegan Menü içinde sunulan margarinin, aslında vegan özellikte olmadığı firmaya yapılan başvuru sonucu ortaya çıkmıştı.
Bu konuda Türk Hava Yolları’ndan yapılacak açıklama merakla beklenmekteydi. TVD (Vegan ve Vejetaryenler Derneği Türkiye)’nin konu ile ilgili olarak Türk Hava Yollarına yaptığı yazılı başvurunun yanıtı geldi.
Türk Hava Yolları yetkilisi, dış uçuşlarda, VGML yani Vegan standarttaki menü içinde sunulan Kaptein marka 10 gramlık margarinin, “bitkisel margarin” olması itibariyle içerisinde hayvansal olma ihtimalinin tahmin edilmediği için gerekli araştırmanın da öncesinde yapılmadığını ifade etti.ayrinti-gorsel
Vegan üretim şartları konusunda çok fazla detaya sahip olmadıklarını belirten firma yetkilisi, vegan olmadığını kendilerinin de bilmediği bu ürünün, vegan menülerinden derhal kaldırıldığını bildirdi.
Kaldırılan marka ürün yerine şu an vegan özellikte olan 2 yağ firmasıyla görüşme halinde olduklarını belirten yetkili, kısa süre sonra anlaşma sağlanacak marka ile devam edeceklerini açıkladı.
Son derece hassasiyet gerektiren bu konuda, gerekli donanıma sahip olmamasına rağmen bu iddia ile hizmet üreten firmanın yaptığı açıklama veganları tatmin eder mi bilinmez ancak hizmet kalitesinde veganlar için kötü bir leke bırakacağı açık.

Ayrıca geçmişe dönük olarak, bugüne kadar yaşanan mağduriyetler için, menüdeki değişikliğin telafi edici olmadığı da aşikar.
İlgili haber linki: https://veganature.org/thydeveganmenuskandali/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here