THY’DE VEGAN MENÜ SKANDALI!

0
12323
görsel: http://www.turkishairlines.com/

Veg&Nature Dergi Özel Haber-

Dünyanın en büyük 9. havayolu şirketi olarak gösterilen Türk Hava Yolları tarafından, iddiaya göre dış uçuş sırasında sürekli servis edilen vegan margarinin içeriği, vegan çıkmadı!

Türk Hava Yolları dış uçuşlarda, VGML yani Vegan standarttaki menü içinde sunulan Kaptein marka 10 gramlık margarinin üzerinde, ürünün vegan olduğunu belirten herhangi bir ibare bulunmaması ve içerik bilgisine yer verilmemesi nedeniyle, şüpheyle yaklaşan vegan yolcu Zülal Kalkandelen tarafından araştırma başlatıldı.

ayrinti-gorselÜretici firmanın web sitesinde de ürünün vegan olduğuna dair herhangi bir açıklamaya rastlamayan Kalkandelen, bunun üzerinde THY’dan bilgi talebinde bulundu. 2 ayın sonunda THY Müşteri Hizmetleri tarafından verilen yazılı yanıtta, ürünün içerisinde %1 oranında hayvansal içerik bulunduğu bilgisi verildi.

Söz konusu içerik bilgisinin İkram Anlaşmalar Müdürlüğü’nden alınan yanıt doğrultusunda verildiği belirtilen yazıda, ürün içeriğinin vegan olmadığı da firma tarafından böylelikle teyit edilmiş oldu.

Özellikle Avrupa’da yüksek oranda vegan yaşadığı biliniyor. Vegan beslenme, sağlık, etik ya da farklı nedenlerle, herhangi bir şekilde hayvansal ürün tüketmemek anlamına geliyor.

Vegan Ve Vejetaryenler Derneği Türkiye, yaşanan bu skandalla ilgili olarak, araştırma başlattı.
Veganlar tarafından tepkiyle karşılanan durum hakkında, “Dünyanın En İyi Havayolu İkramı” kategorisinde ödülü bulunan THY tarafından yapılacak açıklama merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here