Japonya’nın son kürk çiftliğinin kapanması ile birlikte ülkedeki kürk çiftçiliği son buldu.

Son yıllarda Otsuka vizon grubu, Japonya Hayvan Hakları Merkezi(ARCJ) tarafından, lisanssız iş yaptığı ve 2006 yılından itibaren geçerli olan Japon İnvaziv Yabancı Türler Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle art arda rapor edilmişti.

mink-1394881_1280İnvaziv Yabancı Türler Yasası gereğince 2006 yılından sonra Japonya’da yeni vizon çiftlikleri kurmak yasaklandı. Kanuna göre, 2006 öncesinde inşa edilen vizon çiftliklerinin lisansa uygunluk çerçevesinde faaliyetlerine devam etmesine izin verilebiliyordu.

Ülkenin bir zamanlar 4.000 kürk çiftliği olduğu biliniyor. Fakat Japonya’da kalan tek kürk çiftliği olan Otsuka vizon çiftliğinin kapanması ile birlikte, ülkenin kürk üretimi artık tamamıyla sona ermiş bulunuyor.
2006’da vizon kürkü yetiştiriciliği yasadışı bir hale geldiğinden beri ülkeye gelen kürk ithalatında görülen yüzde 80’lik azalma, kürk giysilere olan talepte keskin bir düşüş yaşandığını gözler önüne seriyor.

Japonya Hayvan Hakları Merkezi, ülkenin halen yurtdışından 1,67 milyon kürk ithal ettiği bildiriyor ve hiçbir hayvanın acı çekmesini istemediklerini ekliyorlar. Bu başarıyı sadece bir başlangıç olarak değerlerinden ARCJ, Japonya ve dünya genelinde yapılması gereken çok şey olduğunu belirtiyor.

Kaynak: http://www.furfreealliance.com/japan-makes-end-fur-farming/
https://www.thedodo.com/last-fur-farm-japan-closed-2120174813.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here