Sivrisinek Savıcı Yeşil Alternatifler

0
9063

    Havalar ısınmasıyla birlikte doğadaki dönüşüm başladı. Kış boyunca uyuyan doğanın uyanma vakti. Ne var ki bu hareketlilik her zaman memnun edici olmayabiliyor. Özellikle kan emici haşereler, her ne kadar doğanın bir parçası olsalar da taşıdıkları enfeksiyonlarla insan sağlığı için tehdit oluşturabiliyorlar. Sivrisineklerden korunurken hem kendi vücudumuza hem de doğal döngüye zarar vermeyen birtakım “yeşil” yöntemler geliştirebiliriz.

Özellikle yaz aylarında kabusumuz olan sivrisineklerle baş edebilmek için, işte size doğa dostu çözümler:
1 – Limon Okaliptüsü Yağı: Limon okaliptüs ağacının özünden yapılan bu yağın içinde, deriye uygulandığında antiseptik ve böcek itici özelliklere sahip aktif madde sineol vardır. Limon okaliptüs yağı piyasadaki en etkili doğal sivrisinek kovucular biridir. Düşük konsantrasyonlarda kullanıldığında, etkili kimyasal sinek kovuculara benzer koruma sağlar. ABD Hastalık Kontrol Merkezi tarafından da özellikle tavsiye edilir.

2 – Citronella Yağı: Citronella bitkisi, limon otu olarak da bilinir. Limon kokulu yaprakları vardır. Citronella yağı ekstresi sivrisinek kovucu özelliği olan uçucu bir yağdır. Bundan elde edilen uçucu yağ, sabun, parfüm gibi kozmetik ürünlerde ve mum yapımı gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Açık havada citronella içerikli mumlar, meşaleler ve fenerler kullanmak, sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırabilir. Ancak, bu yağ yanlış uygulandığında, özellikle çocuklar ve hassas cilde sahip kişilerde cilt tahrişlerine neden olabilirler. O nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

3 – Soya Yağı: Soya yağı, soya tohumundan elde edilmiş bitkisel bir yağdır. Soya yağı ağırlıklı yemeklerde kullanılmasına rağmen, dermatologların yaptığı araştırmalara göre, bu yağın cilt üzerinde sivrisineklere karşı ortalama 90 dakikalık koruma özelliği var.

4 – Lavanta Yağı: Lavanta yağı, harika kokusunun yanında sivrisinek kovucu etkiye de sahip uçucu bir yağdır. Losyonlar, sabunlar, spreyler ve topikal jeller gibi çeşitli ürünlerde kullanılır. Lavanta yağı, etkiyi artırmak için diğer uçucu yağlar ile karıştırılabilir ve ya tek başına uygulanabilir. Bu potansiyel doğal yağı denedikten sonra, bir daha asla kimyasal ürün kullanmak istemeyeceksiniz.

vega-1-201

5 – Lime Limon ve Karanfil: Oturduğunuz alanı sivrisineklerden korumak için bu ikiliden destek alabilirsiniz. Lime limonu (ya da olgunlaşmamış limonu) ortadan ikiye kesin. Ardından her iki yarısına da karanfiller saplayarak bulunduğunuz ortama koyun. Karanfil ve keskin limon kokusu, sivrisinekleri derhal bulunduğunuz alandan uzaklaştıracaktır.

6 – Sarımsak: Sarımsağın keskin kokusu, sivrisinekleri uzak tutmak için bire birdir. Tüketilmesi halinde ciltteki gözenekler aracılığıyla kokusu yayılır ya da cilt üzerine direkt sürülerek sivrisinekler için rahatsız edici bir koku yayabilir. Tabi bu konu sizi ve etrafınızdakileri de rahatsız etmezse.

7 – Bulunduğunuz alandaki bitkiler: Sivrisinekleri kendinizden uzaklaştırmanın bir yolu da bulunduğunuz alandaki bitkilerdir. Tansies, Marigolds, Catnipli, Thai Lemon Grass, Sitronella Çim ve Sarımsak gibi bitkiler, sivrisineklerin sevmediği kokular yayarlar.

8 – Yaşam alanınızdaki sulak alanlar: Bulunduğunuz bölgedeki musluklar, havuzlar, kanalizasyon, bataklıklar gibi su birikintileri sivrisinekleri çeker. Bozuk muslukları tamir edin, su birikimine imkan tanıyan açık çukurları, kuyuları kapatın.

9 – Açık renkli ve sıkı dokumalı giysiler giyin: Açık renkli giysiler sizi hem sıcaktan hem de sivrisineklerden uzak tutar. Bu kan emici böcekler genellikle koyu renklere yönelirler. Eğer uzun bir süre için açık ortamda kalacak iseniz, teninizi kapatacak uzun kollu gömlek, uzun pantolon, ayakkabı ve çorap giymek bir tedbir olabilir. Sivrisinekleri engellemek için başka ipucu ise sıkı dokumalı malzemelerden yapılmış giysiler giymektir.

Sivrisinek kovucu yağlar nasıl ve ne oranda kullanılmalı?

      Bu yağlar veya karışımları çok çok az miktarda cilt üzerine uygulanarak kullanılabilir. Fakat Su, alkol veya zeytinyağı ile karıştırılarak kullanmak daha iyidir. Buradaki oran 1/10 olmalıdır. Yani 1 kısım uçucu yağ 10 kısım alkol,su veya cilt için zeytin yağı ile karıştırılmalıdır. vega-1-202Böyle bir karışımı püskürtmeli bir şişeye doldurup, evinizde oda spreyi şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu uçucu yağlar ayrıca güzel koktukları için hem oda spreyi hem de sivrisinek kovucu etki göstereceklerdir. Alkol veya su karıştırmadan bu karışımları küçük kaplara koyup odanın belli yerlerine koyarak da benzer etkiyi sağlayabilirsiniz. Yağların kokuları kaybolduğu zaman değiştirmelisiniz. Dikkat: Bu maddeler tek tek incelendiğinde bazılarının ağız, solunum, deri ile alınması tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca bazıları alerjik ve gözde tahrişe neden olabilmektedir. Bu etkiler bileşiklerin yüksek konsantrasyonunda yapılan incelemelerinde edilen verilerdir. Uçucu yağ yapısında bu maddeler az bulunduklarından benzer etkiyi göstermeyebilirler. Fakat yine de dikkatli olunmalı, uyarılar göz önünde bulundurulmalıdır.
alıntı: Aktüel kimya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here