Kaz Tüyü Hakkında Bilmedikleriniz

0
30380

Kaz tüyü ve tüy endüstrisi üzerine ilk “yuvarlak masa” toplantısı yapıldı:

Hayvan sömürüsünden kuş tüyü meselesine doğru bir adım: Kuş tüyü ve tüy endüstrisinin temsilcileri “kuş tüyü ve hayvan refahı” konularını tartışmak üzere ilk kez bir yuvarlak masa toplantısında bir araya geldiler.

Hayvanları koruma organizasyonu ile birlikte Four Paws ve yuvarlak masa temsilcileri, ördeklerin ve kazların tedarik zinciri içindeki refahının nasıl sağlanacağını tartıştılar.

Four Paws tüm tedarik zincirini şeffaflığa davet ediyor. Zamanımızda, çoğu outdoor giysisi ve yatak ürünleri üreticisi, üretimde kullandıkları kuş tüylerinin hayvansal olmadığını garanti edemiyor -kuş tüyü bir ürünün, bir hayvanın tüylerinin canlı canlı yolunmasından ve/veya zorla beslemesinden elde edilme ihtimali maalesef her zaman vardır.

Avrupa ürün test etme merkezi AgroVet, Four Paws kriterlerinde bir ürün üretim kontrol sistemi denedi. Four Paws ile birlikte yuvarlak masa toplantısına doğa sporları ekipmanları üreticileri The North Face ve Patagonia, Alman Kuş Tüyü ve Haber Eşref Balcı (TVD) Veg&Nature 39 Tüylü Yatak Ürünleri Sanayicileri Birliği (VDFI) katılarak, yatak ürünleri sanayisini, giysi ve diğer yünlü ürün üreticilerini temsil ettiler. Toplantı, Alman Spor Ekipmanları Sanayicileri Ulusal Birliği tarafından organize edildi.

Patagonia ve The North Face Trendi Belirliyor

Patagonia, Eylül 2014 itibarıyla sadece hayvan istismarına baş- vurulmadan üretilmiş tüyleri kullanmayı planlıyor. Patagonia “Ölçülebilir Tüy Standardı” ile, ürünlerinde canlı yolma ve zorla besleme yöntemleriyle elde edilen tüy kullanımına tamamen son vermelidir. Aynı zamanda, The North Face ise “Güvenilir Tüy Standardı” uygulamakta ve 2015 sonbaharında hayvansal olmayan ürün segmentini piyasaya sürmeyi planlıyor. “Sonunda, kuş tüyü ve tüy endüstrisi hayvan refahını bir öncelik olarak görmeye başlıyor,” dedi Four Paws Çiftlik Hayvanları Kampanyası Başkanı Nina Jamal. “Patagonia ve The North Face tarafından denenen uygulamalar ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır ve bazı üreticilerin kuş tüyü kullanımının izlenmesi ile ilgili şartları kabul ettiğini görmek harika. Bizim açımızdan bu, kuş tüyü endüstrisinin, gelecekte ördek ve kazları yoğun hayvan istismarından koruma anlamında nihayet ciddi bir adım atacağının göstergesidir. Buna karşın, halen daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olmakla birlikte, hayvan refahı anlayışının yer etmesiyle birlikte tüm tedarik zincirini denetlemek büyük önem taşımakta. Büyük ölçüde yetişkin kuşların tüyleri canlı canlı yolunduğu için, takibe almaya başlamak gereklidir,” diye ekliyor Jamal.

Kaz Tüyü Endüstrisi Hakkında Genel Bilgi:

vega-2-183Kaz tüyü, çeşitli kışlık kıyafetler/botlar, yatak, yorgan, yastık ve uyku tulumu gibi ürünlerin dolgusu ve ısı yalıtımı için kullanı- lır. Bu ürünlerin çoğu kaz tüyü dolgusu ya da karışımı içerir. Kazların ve ördeklerin göğüs bölgesindeki ince ve yumuşak tüyler, endüstri için en yüksek değere sahip tüy bölümüdür. Bu bölüm genellikle kışlık kabarık giysilerde sıcak tutmak, ısıyı muhafaza etmek için kullanılır. Tüyler iki tiptir: Uçuş tüyleri ve vücut tüyleri. Uçuş tüyleri kuş- ların kanatları ve kuyruklarında bulunur. Onların ortasından geçen daha büyük, kalın, şeffaf ve sert bir hat vardır. Bu tüyler genellikle doğranarak düşük kaliteli dolgu malzemesi olarak genellikle yataklarda kullanılmaktadır. Vücut tüyleri, vücudun her yerinde bulunabilir ve kuşları korumak ve izole etmek gibi bir fonksiyonu vardır.

Tüylerin elde ediliş şekli 2 türlüdür:

1-Mezbaha Yolumu:

Ördekler, kazlar veya tavuk gibi kuşların tüyleri kanatlı sektö- rünün karlı bir yan ürünü olarak kabul edilmektedir. Tüketiciler, kümes hayvanlarının etini genellikle genç dönemlerinde tercih ettiği için, kanatlılar genelde ilk tüy değiştirme mevsiminden sonra öldürülür. (Böylelikle hem değişen tüyleri hem de üstündeki tüylerinden yararlanılır). Tüyleri almak için normal proses 1 ila 3 dakika boyunca sıcak suda haşlanmasını gerektirir. Haşlama tüylerin daha kolay alınmasına imkan sağlar. Sonrasında, uçuş tüyleri elle çıkarılır. Vücut tüyleri tüy yolma makinesi ile veya elle kaldırılır. Son adım tüyleri ayrıştırmak ve yıkamaktır.

2- Canlı Haldeyken Yolum:

Ördekler ve kazlar gibi kanatlılar, eti ve kaz ciğeri üretiminin yanı sıra tüylerinin yolunması ile de daha karlı hale getirildiği için, büyük gruplar halinde yetiştirilir. Tüy yolumu, genellikle her 6-7 haftada, eski tüylerinin dökümü ve yenileriyle değişimi esnasında yapılır. Genellikle tüyleri toplanmadan önce, pisliğinin tüylerini kirletmesini önlemek amacıyla günlük beslenmesine ara verilir. Yolum, işçinin dizlerinin arasında kazlar baş aşağı tutularak yapılır. Bu yöntem genellikle hayvanlarda boğulmaya ve ya yaralanmalara neden olabilir. Eti için yetiştirilen kazların tüyleri, tüm yaşamları boyunca maksimum 4 kez yolunur. Hayvanlar için oldukça acı verici bir süreç olan canlı yolum işlemi, hayvanların derisinde çoğunlukla kanama, yırtılma ve açılmalara neden olur. Mevsime bağlı olarak tüylerinin tekrar çıkma sürecinde birçok hayvansa, ısınamadığı için hayatını kaybeder. Bu zulme ortak olmayın, alternatif ürünler kullanın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here