VEGAN SPORCU NEVŞİN MENGÜ İLE AYAĞININ TOZUYLA

0
7150

Haber: Ebru Arıman

Yoğun ve stresli kent hayatında, iş-ev koşuşturmacası arasında kendimize vakit ayıramamaktan, vakitsizlikten yakınırız genellikle. Ama öyle örnekler var ki, duyduğunuzda vakit mefhumunuzu tekrar sorgulamanız gerekebilir. Nevşin Mengü, CNN Ana Haber bülteninde haber editörü, ana haber sunucusu, aynı zamanda iddialı bir sporcu, en güzeli de vegan! Çocukluğundan beri vejetaryen besleniyor ve etin tadını bilmiyor, son dönemde ise vegan; yani her türlü hayvansaldan uzak duruyor. Sporcuların yoğun performans gerektiren yaşam tarzında, hayvansal besinlerin olmazsa olmaz olduğunu düşünenlere inat, hayvansal protein asla tüketmiyor. Et yemiyor, süt içmiyor, yumurta yemiyor ve yüksek performansını da koruyor.
Üstelik yaptığı spor ağır bir kondüsyon gerektiriyor; o aynı zamanda triatloncu çünkü! Yani aynı müsabaka içinde hem yüzüyor, hem bisiklet kullanıyor, hem de koşuyor. Sporu, düzenli ve uzun idmanlarla yapıyorsanız beslenmenizi de özel olarak planlamalısınız. Nevşin Mengü’nün sporcu menüsü nedir diye merak ediyorsanız eğer, bol yeşillik, bol sebze, bol yağlı tohum ve kuruyemiş tüketiyor, diğer tüm vegan sporcular gibi. “Çocukluğumdan beri vejetaryendim, artık veganım. Hiç bir zaman ne B vitamini eksikliği, ne de demir eksikliği sorunum olmadı” ifadesiyle özetliyor beslenme biçimini. Uzun yıllardır spor yapan Mengü, kayak, binicilik ve okçuluktan sonra atletizme adım atmış. En son da uzun mesafe koşularına. Uzun mesafe koşularında aynı zamanda dereceli de bir atlet. İstanbul ve Antalya’da maratonlarını tamamlamış ve ardından durmamış triatlona geçiş yapmış. Bu öyle bir geçiş ki, bu yılın Türkiye Duatlon Şampiyonu mesela. Antalya Powerstar orta mesafe triatlonununda da üçüncülük derecesi var. Daha sayalım mı? Geçtiğimiz günlerde Danimarka Kronborg’da Ironman 70.3’e katılacağını öğrendiğimiz Nevşin Mengü, 19 Hnevsin-mengu-2aziran’da yapılan bu yarışı da başarıyla tamamlayarak madalyasını kaptı. Türkiye’ye dönüşünün hemen akabinde ayağının tozuyla yakaladık ve yarışı sorduk, “Bisiklet etabı biraz sarstı, hava çok rüzgarlıydı ama soğuk ve simsiyah Baltık Denizinde yüzme etabını tamamladığım için mutluyum.” şeklinde özetledi yarışı. Peki bu yarış için özel bir beslenme programı uyguladı mı diye merak ediyorsanız, bu soruya da şu cevabı verdi: “Uzun mesafe yarışlarında düşük kilo
büyük avantaj. Şişmemek, dolayısıyla az öz yemek lazım. Yarış sırasında tüketmek için vegan sporcu barları satın alıyorum ya da kendim yapıyorum. Danimarka’ya kendi yaptığım badem unlu barları götürdüm mesela. Uzun antrenmanlar sırasında da aynı şekilde besleniyorum.” Oldukça yorucu ve disiplinli bir tempo. Gün henüz ağırırken başlıyor idmana, arkasından haber koşuşturmacası ve 2 saatlik bir canlı yayın. İş ve antrenman, zamanının tamamına yakını alıyor ve arda kalan zaman diliminde de yemek pişiriyor: “ama severek yapıyorum sorun yok! :)” Dergimizin geçtiğimiz yılki sayısında, hem vegan hem de Iron(wo)man olan Amerikada’ki başarılı sporcu Gizem’i konuk etmiştik sayfamıza. Bu bizi ve bu işe inanan tüm sporcu arkadaşlarımızı oldukça mutlu ve motive etmişti. Aradan geçen 1 yılın ardından, Türkiye’de de böyle ilkler duyuyor olmaktan inanılmaz keyif aldık. Çalışmalarıyla gurur duyduğumuz Nevşin Mengü’nün, kendisi gibi diğer vegan sporculara başarılarıyla ilham kaynağı olmasını diliyoruz.Başarıların daim olsun güzel yürek!

Veg&Nature yaz sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here