İngiltere’nin Yeni Banknotu Hayvansal Yağ İçeriyor

0
8755
görsel: independent.co.uk

Erdem Aydoğdu

İngiltere’de basım aşamasında olan yeni £5’lik banknotların yapımında kullanılan yağın hayvanlardan elde edildiği ortaya çıktı.

Banknotların yapımında kullanılan yağın hayvanlardan elde edildiğini ve bunun durdurulması gerektiğini içeren bir imza kampanyasının başlatılması ve 70,000’in üzerinde destekçinin bulunmasıyla birlikte, toplanan imzalar İngiltere Merkez Bankası(Bank of England)’na iletildi.

pound-414418_1920Söz konusu olay, bir soru üzerinde bankanın Twitter hesabından, banknotların basımında kullanılan polimerlerin hayvansal yağ içerdiğini teyit etmesiyle gün ışığına çıktı. Merkez bankası, polimeri toplu olarak Innovia Security isimli başka bir firmadan alıyor ve 24 ülkedeki 80 noktaya banknot sağlıyor. Bahsi geçen hayvansal yağ aynı zamanda mum ve sabun gibi ev eşyalarının da yapımında kullanılmakta.

İngiltere Merkez Bankası kampanyaya ilişkin bir açıklama yapmayı reddetti.

Yeni 5’lik plastik banknotlar Eylül’de piyasaya girdi ve kâğıt paraya göre daha dayanıklılar- kırmızı şaraba ve çamaşır makinasına karşı uzun ömürlüler. Fakat 120C derece ve üzeri sıcaklıklarda eriyor veya küçülüyorlar, yani ütü ile hasar alabiliyorlar. Yırtılmaları zor- ama ufak bir çentik almaları halinde çok kolay yırtılabiliyorlar. Banka ayrıca yeni polimer banknotların bazen birbirine yapışabildiğini de itiraf etmek zorunda kaldı.

Avustralya, Kanada, Romanya ve Vietnam gibi bazı ülkeler tamamen polimer banknot kullanımına geçmiş durumdalar.

Kaynaklar:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/11/29/new-5-notes-contain-animal-fat-says-bank-england-drawing-anger/
http://www.independent.co.uk/news/business/news/new-5-pound-note-animal-fat-fiver-bank-of-england-vegetarians-a7445221.html
https://www.theguardian.com/business/2016/nov/29/bank-of-england-urged-to-make-new-5-note-vegan-friendly

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here