BUĞDAY’DAN EKOLOJİ KÖŞESİ Yaşam dönüşümdür ve her şey bir tohumla başlar…

0
5592

 

Bugüne kadar yerel tohumlarımızı korumak için kampanyalar yürüttük, maratonlarda koştuk, üyelerimizi, gönüllülerimizi, dostlarımızı bizlerle yürümeye çağırdık. Ne mutlu bize ki; hiç esirgenmedi bizden ve hep destek bulduk. Sonunda çok uzun zamandır bin bir emek verdiğimiz Tohum Takas Ağı’mız, kaybolmakta olan yerli ve atalık tohumlarının ekilerek korunabilmeleri ve çoğalabilmeleri için hazırlanan tohumtakas.org sitesine kavuştu.

Gıdamızla ve onu yetiştiren toprakla, suyla, çiftçilerle bağımız zayıfladıkça, Anadolu’ya özgü yerel tohum çeşitliliğimiz de giderek yok oluyor. Kendini sürdürebilme özelliği olmayan, egemenliği sonucunda gıdamızın ve geleceğimizin güvencesi yerli tohumların nesli, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Buğday Derneği olarak, yüzlerce yıldır başından türlü türlü maceralar geçen; kuraklık, hastalık ve değişen iklim koşullarına göğüs geren atalık tohumlara sevdalıyız.

Gıdamızın; hayranlık uyandıracak kadar keskin bir genetik hafızayı barındıran ve kendini sürdürebilme özelliğiyle çiftçimize özgürlük tanıyan bu tohumlardan gelmesi gerekliliği tartışma bile kabul etmez. Kim yediği içtiğini bin bir emekle üreten insanların mutlu ve huzurlu yaşamasını, emeğinin karşılığını almasını arzu etmez ki? Adım Adım Oluşumu, iyilik için koşan kocaman yürekli insanlardan oluşan bir ekip. Tohum Takas Ağı’nın tohumtakas. org sitesine kavuşması için çok emek verdiler.

Adım Adım koşucuları ve bağışçılarının desteği ve kırsal ağımızda yer alan üreticilerimiz ile birlikte, Anadolu’da bugüne kadar 100’den fazla atalık tohumu tespit ettik, sağlıklı olup olmadıklarını belirlemek için analize gönderdik. Konunun uzmanı danışmanlarımız ve çiftçilerimizle kafa kafaya verip, tohumun menşei, ne kadar alana ekildiği, ne kadar verim alındığı ve ekim sırasında nelere dikkat edildiği gibi tüm bilgileri yazılı ve görsel olarak veritabanına kaydettik.

Sonunda ekilen bir tohumun yeşerip fidandan ağaca dönüşerek meyve vermesi gibi, biz de bütün verilen emeklerin meyvelerini topluyoruz. Veritabanımızda kayıtlı yerel tohumlarımız takas edilmeye hazır. Elde edilen tohumlar ve her bir tohuma özgü bilgiler, bu ağ sayesinde çiftçiler ve uzun vadede bu tohumları ekmek ve takas etmek isteyen herkesle paylaşılabilecek. Zekâ küpü atalık tohumlarımız, bahçelerde, balkonlarda, saksılarda özgürlüklerine kavuşacak; ekilerek ve takas edilerek çoğalacak.

www.tohumtakas.org, Buğday Derneği üyeleri arasında yerel tohum mübadelesini kolaylaştıran çevrimiçi bir veritabanı ve bilgi ağı olarak tasarlandı. İlk etapta tohumunu takasa açmış farklı üreticilerden 20 çeşit tohumdan 4’ünü seçip talepte bulunmak mümkün. Haziran 2014’te devreye girecek ikinci etapla birlikte, elde olan ve sisteme kaydedilen yerel tohumları da diğer kullanıcılarla takas etme olanağı olacak.

Sitede bulunan ve zaman içerisinde tohumseverlerimizin deneyimleriyle de çoğalacak olan tohum formları sayesinde edinilen yerel tohumların ne zaman ve nasıl ekileceği konusunda bilgi alınabiliyor. Sitemizi, her bir tohumun seceresinin rahatlıkla takip edilebileceği şekilde özellikle tasarladık ki; yıllar geçtikçe, sistemde takasa açılmış her bir tohumun kökeninin nereye dayandığı öğrenilebilsin.

Takasa katılamayan ama destek olmak isteyen ekoloji sevdalılarına da tavsiyemiz var: Tercihlerimizi yerel tohumlardan yana kullanılıp, onlara can verelim. Atalık tohumlardan elde edilmiş gıdayı talep ederek, bu tohumların ekilerek çoğalmasına destek olalım. Böylece daha çok yerel tohum, daha geniş alanlarda toprak, su ve güneşle buluşup, sofralarımıza konuk olsun!

vega-1-179

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

www.bugday.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here