Doktordan humus tarifi

0
3501

Sevgili okurlar, gençliğimden beri bir yemek kitabı yazmak istiyorum. Yazmaya çorbalardan başladım, ama vakit çok az, yeterli zaman ayıramıyorum, bu nedenle de bu işi emekliliğe erteledim. Ama vejetaryenler için mükemmel bir protein kaynağı ve de çok lezzetli bir yemek olan humusu burada tarif etmek istiyorum. Belki bazılarınız bilirsiniz, Güney Anadolu’da sadece humus satan dükkanlar vardır, sadece öğle vakti çalışırlar, daha çok işyerlerinde çalışanlar burada yemek yer. Ben çocukken bir aile dostumuzun humus dükkanı vardı. O zamanlar da yemek yapmaya meraklı olduğum için, mutfağa geçer, ustayı seyrederdim. Tabii, şimdi size nohut kabuklarının tek tek elle soyulduğu ve nohutun tokmakla ezildiği bu tarifi vermeyeceğim, daha pratik bir tarif vereceğim.

Malzemeler: Yarım kilo haşlanmış nohut (konserve olabilir), 3/4 su bardağı tahin, yarım çay bardağı zeytinyağı, 5 diş sarımsak, 2 limon suyu, tuz, kimyon, sumak, kırmızı pul biber.

Yapılışı: Haşlanmış nohutları alalım, ama suyunu dökmeyelim, bir kapta saklayalım. Nohutları süzgece alıp, akan ılık su altında ovalayalım, çıkan kabukları atalım. Humus, kabuğu ayıklanmış nohutla yapılırsa çok daha güzel olur. Eğer üşenmiyorsak, nohutların kabuklarını soyalım. Sarımsağı soyup küçük küçük doğradıktan sonra, bir tavaya zeytinyağını koyup, sarımsağı öldürelim (böylece humusu yedikten sonra sarımsak kokmayız, ama sarımsağın tadından da vazgeçmemiş oluruz). Bir rondoya nohut, yağda öldürülmüş sarımsak ve yağ, limon suyu, tahin ve tuzu koyup, rondoyu çalıştıralım. Humusun koyu bir macun kıvamında ve pürüzsüz olması gerekir. Eğer taneli ve daha koyu ise, ayırdığımız haşlama suyundan azar azar ekleyerek kıvamını ayarlayalım. Daha sonra humusumuzu tabağa alalım. Üstüne az zeytinyağı gezdirelim ve üstünü kimyon, sumak, kırmızı pul biber ve birkaç yaprak maydanoz ile süsleyelim. İşte mükemmel bir vejetaryen protein kaynağı! Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here