Chomsky Vejetaryen Bir Gelecek Öngörüyor VEJETARYENLER TOPLUMUN İLERİSİNDE Mİ?

0
7690

     Önde gelen sosyalist entellektüellerden Noam Chomsky insan toplumunun eninde sonunda vejetaryenliğe geçeceğini iddia ediyor. 

     ‘’Hayvanlar üzerinde deneyler yapmaya hakkımız var mı, bence bu hiç de küçümsenecek bir soru değil. Örneğin hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle onlara işkence yapılıyor, bu bir gerçek. İnsanlığın menfaati için hayvanlara müdahale edebilir miyiz, bunun ölçüsü ne; bu hiç de hafife alınacak bir soru değil.’’

Her şeyden önce Chomsky’nin akademik etkinliğini hatırlatmakta fayda var. Chicago Tribune’e göre Chomsky 1993 yılında en fazla alıntı yapılan yazardı. Yine, Chomsky tüm zamanların entellektüel aydınları arasında Plato ve Sigmund Freud’un arkasından sekizinci sırada değerlendiriliyor.

1993 yılında Z Dergisinden Michael Albert’a verdiği mülakatta Chomsky şu öngörülerde bulunmuştu:

‘’Gerçekleşmesi yüzyıl mı alır onu bilemem ama eğer toplumların gelişimleri bir felaketle ya da bugünden öngöremediğimiz bir etkiyle kesintiye uğramazsa, insanlığın vejetaryenliğe geçişi ve hayvan haklarının yükselişi beni kesinlikle şaşırtmayacaktır.

Her ne kadar 21. Yüzyıl hakkında iyimser olmak, yaşadığımız tüm felaketler, savaşlar, terör eylemlerinden sonra pek mümkün olmasa da, yine de yıllar içinde insanlığın ahlak anlayışının geliştiğini ve ahlaki yönden topluma yön veren bireylerin ortaya çıktıklarını gördük.’’

Chomsky vejetaryen olmasa da hayvanların yenmesi ve üzerlerinde deneyler yapılmasının, üzerinde düşünülmesi gereken önemli felsefi konular olduğunu söylüyor.

Kendisine hayvan hakları savunucularının politik olarak toplumun ilerisinde olup olmadıklarını sorulduğunda, bunun olası bir durum olduğunu belirtmekle yetinerek, bu konu hakkında düşünmeye devam edeceğini söylüyor. Chomsky vejetaryenlik hakkında ise ‘’bu kesinlikle çok entellektüel bir düşünce. Bundaki ahlaki gücü görmek gerekir’’ diyor. Aynı zamanda, son bir kaç yüzyılda hayvanlara karşı insanların uyguladığı şiddetin nasıl değiştiğine dikkat çekerek, ‘’Hayvanlara karşı yapılan tarifsiz işkenceler için çok gerilere gitmeye gerek yok. Descartes’ci düşünce yalnızca insanın akla sahip olduğunu ve evrendeki geriye kalan diğer her şeyin birer makine olduğunu iddia etmişti. Yani onlar için bir kedi ile örneğin bir saat arasında bir fark yoktu. Kedi biraz daha komplikeydi, o kadar’’ diyor ve devam ediyor: ‘’17. Yüzyılda dönemin önde gelenleri bir hanımefendinin süs köpeğini alıp, onu tekmeleyerek öldürerek eğlenebiliyorlar ve bu yaptıklarını bir kayayı yere fırlatmaya benzetebiliyorlardı. Bu açıkça hayvanların sebepsizce işkenceye uğramasından başka bir şey değildi. Bir kayaya işkence edebilir misiniz? Bunun imkanı yoktur. Demek istediğim o günlerden bugünlere insanlığın ahlaki algısı önemli ölçüde değişti. Artık hayvanlara sebepsiz yere işkence edilmesi hiçbir şekilde kabul edilebilir bulunmuyor.’’ Chomsky verdiği bu örnek ile insanlığın ahlaki gelişimin devam edeceği ve eninde sonunda vejetaryenliğe evrileceğini öngörüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here