Karıncaları Öldürmeden Evinizden Uzaklaştırma Yöntemleri

0
11717

Karıncalar, uzun kış sonunda güneşe uyanır. Bahar ve yaz aylarında hummalı bir çalışma başlar onlar için. Ve durmaksızın devam eder. Toplum içi iş bölümü, bireyler arasındaki iletişim ve karmaşık sorunları çözme yeteneği uzun yıllar insanlara ilham ve çalışma konusu olmuştur. Yerleşik içgü- düleriyle sürekli arar, sürekli taşırlar. Sizin için önemsiz bir ayrıntı, onlar için bir ziyafettir kimi zaman. Bu bazen dalından düşmüş bir meyve, bazen bir tohum tanesi, bazen de mutfağınıza düşmüş bir kırıntı olabilir. Evet mutfağınıza! Birbirlerinin alanına girmiş bu iki tür de bu durumdan elbette ki çok hoşnut değildir. Ve tek yönlü savaş başlar.

Peki karıncıların evinize girmesinin nasıl önüne geçersiniz, öldürmeden ve doğal yöntemlerle nasıl baş edersiniz? Sizin için araştırdık:

Karıncaları davet etmemek için: Temiz bir ev karıncalara karşı ilk önlemdir. Karıncaları evinizde görmek istemiyorsanız yiyecek kırıntılarını süpürün, dökülenleri silin, çöpleri evden çıkarın. Mutfakta kirli bulaşık bırakmayın. Bu karıncaları besin kaynağı olarak çeker. Yiyecekleri kapaklı kaplarda muhafaza edin. Evde evcil hayvan var ise yemek kapları karıncılar için eşsiz bir ziyafet alanına dönüşecektir. Yemek kaplarının etrafına su ile karıştırılmış sirke püskürtün.

Karıncalar evinize girmişse:

1- Nereden gelip nereye gittiklerini bulun: Bir karınca gördüğünüzde, diğerlerini de takip ederek güzergahlarını bulun. Karıncalar sesler, temas ve feromonlar ile birbirleriyle iletişim kurarlar. Feromon, aynı türün üyeleri arasındaki sosyal iliş- kileri düzenleyen kimyasal bir maddedir. Bir nevi kimyasal sinyallerdir. Karıncalar antenleri ile kokuları algılarlar ve yönü- nü kokunun şiddetiyle belirleyebilirler. Genellikle izci karınca önderliğinde hareket ederler. Ve birbirlerini kokulu izlerinden takip ederler. O nedenle yerleri süpürmek ve silmek yeterli değildir. Birbirlerinden koku almalarını engellemek için yerlere sirkeli su sıkın.

2 – Yollarına bariyer çizin: Karıncaların geldiği yöne, önlerini kesecek şekilde tebeşirle düz bir çizgi çizin. Oradan derhal uzaklaşacaklardır. Bunun dışında alternatif başka ürünlerin kokusuyla da uzaklaştırabilirsiniz. Bariyer için diğer alternatifler şunlardır: Toz kömür, Zerdeçal, Tarçın, Turunçgil yağı, Siyah veya kırmızı biber veya kırmızı pul biber, Vazelin, Bebek pudrası, Toz temizleyici, Beyaz Sirke ve Su

3. Karıncalara tatlı tabağı hazırlayın: Hiçbir şey işe yaramadı mı? O halde onların yollarını saptırmayı deneyin. Karıncaları dışarı çıkarmak için ters istikamete (kapının önüne örneğin) bir kap içerisine şeker ve su koyun. Kokuyu kısa sürede algılayıp o yöne geleceklerdir.

4 – Girişlere esansiyel yağ sürün: Karıncalar güçlü kokuları sevmezler. Evinizde farklı yağlar veya yağ karışımlarını deneyerek en etkili alternatifi bulabilirsiniz. Nane veya okaliptüs genellikle işe yaramaktadır. Orta boy bir sprey şişeye su doldurun. İçerisine yaklaşık 20 damla kadar uçucu yağ karıştırın. Spreyi evin tüm girişlerine ve karıncaların geldiklerini tahmin ettiğiniz bölgelere sıkın. Eğer gerekli görürseniz (koku azalmaya başladığında) tekrarlayın

5 – Kapı ve pencereleri silin: Karıncalar sirkeden nefret ederler. Sirkeyi mutfak dışında diğer odalarda su ile eşit oranda karıştırarak sprey şeklinde kapı-cam temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Bu, karıncaların camlardan girişlerini de engelleyecektir.

6 – Karınca topları hazırlayın: Eğer uçucu yağ ve su püskürterek sonuç alamıyorsanız, bu işin farklı bir yöntemi daha var. Sulandırılmamış esansiyel yağları top haline getirdiğiniz pamuklara dökün. Geldiklerini düşündüğünüz, ya da yoğun olarak gördüğünüz bölgelere bu toplardan bırakın. Esansiyel yağ yerine sulandırılmış sirke de kullanabilirsiniz. Gerektikçe uygulamayı yenileyin.

7 – Tüm izolasyonu kontrol edin: Girdikleri yerleri görmek için önce karıncaları izleyin. Şayet yalıtımlarda deformasyon ve boşluklar varsa öncelikli olarak buraları kapatın. Bunun için silikon, macun, tutkal veya alçı kullanabilirsiniz.

8 – Etrafa doğal toz kokular serpin: Kokuyla caydırmak en etkili yoldur. Karıncalar nane ve kafur kokusunu da asla sevmezler. Etrafa bu kokuları serpin. Bunları toz formda kullanabileceğiniz gibi naneyi esansiyel yağ olarak da kullanabilirsiniz.

Kokulu Diğer Alternatifler: Ezilmiş nane yapraklarını giriş alanları yakınına dökün. Kuru nane de etkilidir. Giriş alanları yakınına Lavanta yağı sürün. Çeşitli alanlara karanfil bırakın veya karanfil yağını bariyer olarak sürün. Kafur kullanın. Defne yaprağı karıncaları herhangi bir gıdadan uzak tutmak için mutfakta kullanılabilir. Karıncalar defne kokusunu da sevmez. Kapı eşiklerine bebek pudrası dökün. Kokusundan çok rahatsız olurlar.

Uyarı: Sadece toksik olmayan ticari kovucular kullanın. Yukarıdaki yöntemlerin hiçbirini karıncaların direk üstüne uygulamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here