Gıdanın Geleceği

0
3663

Bilim adamları eti nasıl yeniden keşfetti? Bunun herkese nasıl faydası dokunabilir?

“Dünya genelinde et tüketimi son 20 senede iki katı arttı ve 2050’ye kadar yeniden ikiye katlanması bekleniyor.” Bu durum büyük ölçekte gerçekleşiyor, çünkü ekonomiler büyüyor ve insanlar artık daha fazla et alabilecek maddi duruma sahip oluyor. Bunların hepsi iyi haberler gibi gö- rünüyor. Ancak, gıda amaçlı hayvan yetiştirmek çok büyük bir alan ve büyük miktarda su gerektirir. Bir de bu işin çevre üzerinde azımsanmayacak bir etkisi var. Daha basite indirgersek, 9 milyar insana yetecek kadar et tedarik etmenin bir yolu bulunmamaktadır.

Kusursuz Taklit Gerçeğe Dönüyor

Gıda bilimcileri, tat bakımından yumurta, tavuk ve diğer protein kaynaklarına birebir benzeyen sağlıklı, bitki kaynaklı alternatifler yaratıyorlar. Beyond Meat ve Hampton Creek Foods gibi Amerikan şirketleri, bitkileri et ve yumurta ile aynı tat ve görüntüye sahip yiyeceklere çevirmek için ısı ve basınç kullanmanın yeni yollarını test ediyorlar. “The Omnivore’s Dilemma” (Hepçilin Çelişkisi) kitabının yazarı Michael Pollan ile bu konuyu konuştuk:

vega-2-194Bill Gates: Neden insanlar etin yerine başka bir alternatif düşünmeliler?

Michael Pollan: Bu konuda üç temel motive edici unsur var: sağlık; çünkü yüksek miktarda kırmızı et tüketiminin belli kanser türlerinin gelişme ihtimalini arttırdığını biliyoruz. İkincisi, çevre; çünkü konvansiyonel et üretiminin su ve kirliliğe ilaveten iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden biri olduğunu biliyoruz. Ve son olarak, etik; çünkü et ve sütün büyük bir kısmını üreten fabrikalar, hayvanların çaresizce acı çektiği vahşet dolu yerlerdir.

Bill Gates: Et alternatifleri The Omnivore’s Dilemma ile ne açıdan uyuş- maktadır?

Michael Pollan: Bilinçli bir karnivor için meşru bir seçenek olarak düşünülmektedir –daha fazla soya yetiştirmenin doğal manzaraya bir faydası olmayacağı söylenmesi gerektiği gibi. Çiftliklerimizdeki çeşitliliğe bir faydası dokunmaz.

Bill Gates: Geçmişte bitki kaynaklı et alternatiflerinin başarısını sınırlandıran ne oldu?

Michael Pollan: Her çeşit et tadı veren katkı maddeleri yıllardır piyasada bulunmakta, ancak kalitesi tartışılır. Hatta fiyatı da yüksekti: çoğunlukla soyadan yapıldıklarını düşününce, birçok durumda gerçek etten daha pahalı olmaları pek mantıklı gelmiyor. Ancak Pazar küçüktü ve belli bir kategoride ürün çıkıyordu. Ayrıca, bu ürünler et yiyenlere hitaben çıkarılmamıştı –daha çok, düşük beklentileri olan ve karşılaştırma yapacak alternatifleri pek bulunmayan vegan ve vejetaryenleri hedefliyordu.

Bill Gates: Bu et alternatif ürünlerden herhangi birini denedin mi? Denediysen nasıl buldun?

Michael Pollan: Birkaç tanesini denedim ve henüz çok fazla etkilendiğim olmadı. Hala yapılacak çok iş var.

Bill Gates: Bu ürünler açısından gelecekte pazarı nerede görüyorsun?

Michael Pollan: bence et alternatifleri için büyük bir potansiyel var ve Pazar, şu ana kadar olandan çok daha fazla yatırım ve ArGe’yi hak ediyor. Şayet güzel peynir alternatifleri geliştirilebilirse ve de maliyeti düşürecekse, muazzam bir global iş haline gelen dondurulmuş pizzalarda kullanılmaması için bir sebep göremiyorum.

Kaynak: EWG.org, Bill Gates Beyond Meat USDA ERS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here