YEŞİL NESİL RESTORAN HAREKETİ

0
2970

WWF Türkiye ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından baş- latılan “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”, masalarda kullanılan örtülerden bardaklara, mekandaki enerji kullanımından atık yönetimine kadar 95 ayrı kriter üzerinden sertifika sunuyor. Şimdilik İstanbul’daki pilot restoranların sertifika almaya hak kazandığı projeye 2015 sonuna kadar 100’ün üzerinde katılım bekleniyor…

Yeme-içme, atık üretiminin en yoğun yaşandığı alanlardan biri… Bir yandan dünyada yılda 10 milyon kişi hayatını kaybederken, bir yandan da 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. Sadece Türkiye’de bir yıl içinde çöpe atılan ekmek sayısının 2,1 milyar adet olduğu düşünüldüğünde, israfın ulaştığı boyutun ne kadar vahim olduğu çıkıyor ortaya.

Elbette bu atık üretiminden sadece haneler sorumlu değil; leziz yemeklerini tatmaya gittiğimiz restoranlarda da çok ciddi bir israf söz konusu. Buradan hareketle yola çıkan WWF-Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi de yeme-içme sektörüne bilinçli bir tüketim anlayışı kazandırmak, atık miktarını azaltırken oluşan atığı dönüştürmek ve enerji verimliliği sağlamak amacıyla “Yeşil Nesil Restoran Hareketi”ni başlattı. Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve Beşiktaş Belediyesi işbirliği ve Unilever Food Solutions’ın desteğiyle hayata geçirilen proje, ilk olarak İstanbul’daki restoranların katılımıyla start aldı. (Ekoiq)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here