Bahçeniz Yeşil, Peki Bahçe Uygulamalarınız da Yeşil mi?

0
2415

Yanlış su politikaları, artan nüfus, büyüyen hayvancılık sektörü, ormansızlaşma, bozulan iklim dengesiyle birlikte artan kuraklık gibi önemli değişimler, susuzluğu da beraberinde getirdi. Artık farklı bir iklim kuşağından söz ediliyor coğrafyamız için; yarı tropik iklim. Hepimiz belki daha çok ve daha randımanlı yağış bekliyoruz çözüm için. Ancak eksik olan sadece bu mu? Ya tüketimimiz? Birincil ihtiyaçlarımız dışında suyu nasıl tasarruf edebiliriz? Yaz ayları olması sebebiyle bu sayımızda bahçelerde su kullanımına değindik. İşte önlemler:

1 – Bahçe bitkisi olarak kuraklığa dayanıklı bitkiler ekin. Çim yerine, susuzluğa daha fazla dayanıklı bitkiler ekin. Birçok güzel çalı ve bitkiler çok daha az sulama gerektirmektedir. Bitkileri su ihtiyacına göre seçin.

2 – Yerli bitkiler daha az su kullanımı gerektirecek ve yerel bitki hastalıklarına karşı daha dirençli olacaktır.

3 – Yamaçlarda su tutumuna yardımcı olmak ve yüzey akışını azaltmak için bu amaca uygun bitkiler ekin. Böylelikle suyun toprakla birlikte kayıp gitmesinin önüne geçmiş olursunuz.

4 – Ağaçlar ve bitkilerin etrafına malç tabakası koyun. Malçlama (bitki kök çevresinde uygun sıcaklık ve nem koşullarını sağlamak ve toprak nemini muhafaza etmek amacıyla toprağın bu koşulları oluş- turabilecek niteliklere sahip malzemelerle -kuru yaprak, saman v.b.- kaplanması) ot büyümesini caydırıcı etki yaparken, nemin buharlaşmasını da yavaşlatacaktır.

5 – Uygun bahçe bitkilerini saksı içinde toprağa gömün ya da bahçenizde saksıyla muhafaza edin. Bu, bitkinin su kaybını ve suya gereksinimini azaltacaktır.

6 – Oluk sulama (ark) yapmayın. Ayrı- ca, rüzgarlı günlerde sulama yapmaktan kaçının.

7 – Günün erken aşamalarında sulama yapın; Sabah erken, genellikle alacakaranlıkta sulamak daha iyidir. Erken sulama, buharlaşma ve su kaybını azaltır. Günün erken saatlerinde sulama ayrıca sümüklü böcek ve diğer bahçe böceklerine karşı en iyi savunmadır.

8- Borular, hortumlar ve musluklarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

9- Çatı oluklarının altına büyük bidonlar yerleştirin (Sarnıç). Böylelikle yağmurlu havalarda oluklardan hızla akıp giden suyu biriktirmiş olursunuz. Bu su bahçe kullanımınız için idealdir.

10 – Araba yıkarken hortum kullanmayın. Sabunlu bir kova suyu kullanarak arabayı temizleyin. Sadece durulama için hortum kullanın – bir araba yıkarken, bu basit uygulamada bile yaklaşık yarım ton kadar su harcarsınız. Suyun daha verimli kullanımı için durulama sırasında bir püskürtme başlığı kullanın. Daha iyisi, susuz araba yıkama sistemidir; piyasada şu anda çeşitli markalar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here